Έχασε το ματς, θα κερδίσει την πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 2-1 από την Κράσνονταρ στο πρώτο μεταξύ τους ματς στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά μπορεί και πρέπει να πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους στη ρεβάνς!

Betfootball 23/09/20 - 00:36

Είναι το κλισέ «έχασε τη μάχη αλλά όχι και τον πόλεμο». Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 2-1 στην Ρωσία από την Κράσνονταρ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο «δικέφαλος» έχασε πέναλτι, προηγήθηκε, είχε δοκάρι, αλλά έχασε τη μάχη από την παρέα του Μάρκους Μπεργκ. Έδειξε όμως, ότι μπορεί να κερδίσει αυτόν τον ποδοσφαιρικό πόλεμο. Η ρεβάνς που θα γίνει σε μία εβδομάδα άλλωστε, θα γίνει στο δικό του πεδίο μάχης. Εκεί που έβγαλε εκτός μάχης την Μπεσίκτας και την Μπενφίκα. Και με την εικόνα του στην Ρωσία, έδειξε ότι μπορεί να πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους. Το εισιτήριο που ψάχνει πολλά χρόνια τώρα και τώρα είναι πιο κοντά από ποτέ. Τώρα μπορεί να ανατρέψει αυτό το 2-1 και πρέπει να το κάνει.

Μόλις στο 4΄, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Πέλκας νικήθηκε από τον Σαφόνοφ που απέκρουσε την κακή εκτέλεση του αρχηγού του ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας πήρε την… ρεβάνς στο 33΄, όταν με άψογο πλασεδάκι από κοντά σε γύρισα του Ζίβκοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1! Δυστυχώς για τον ΠΑΟΚ, η Κράσνονταρ ισοφάρισε γρήγορα και πήγε στα αποδυτήρια με το 1-1. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-1 στο 39΄ με πέναλτι του Κλάεσον. Ο ΠΑΟΚ πήγε στο ημίχρονο με δύο τεράστια, αλλά σημαντικά «εάν». Το πρώτο για το χαμένο πέναλτι στο 5΄ που θα άλλαζε ακόμα περισσότερο την εικόνα του παιχνιδιού και το δεύτερο για την ισοφάριση στο 39΄, αφού τα πράγματα πιθανόν να ήταν και πάλι διαφορετικά με το 0-1 στο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και στο β΄ μέρος και στο 68΄ άγγιξε το 1-2, αλλά η μπάλα στην προσπάθεια του Ελ Καντουρί σταμάτησε στο δοκάρι! Δύο λεπτά αργότερα, η Κράσνονταρ ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Καμπεγιά να γράφει το τελικό 2-1.

Την ίδια ώρα, η Σάλτσμπουργκ έφευγε με το 1-2 από την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έφευγε από εκεί έχοντας κάνει κράτηση για το εισιτήριο. Η Μακάμπι έπαιξε με αρκετές απουσίες, αφού στις τάξεις της βρέθηκαν πολλά κρούσματα κορονοϊού.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Σλάβια Πράγας με την Μίντιλαντ έμεινε στο 0-0 στην Πράγα και θα λύσουν τις διαφορές τους στην ρεβάνς.