«Γλυκιά» ήττα και πρόκριση για την Τότεναμ σε απίθανο ματς

Τα «σπιρούνια» ηττήθηκαν 3-4 από την Μάντσεστερ Σίτι, αλλά συνεχίζουν στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσουν τον Άγιαξ

Σε ένα συναρπαστικό ματς στο «Έτιχαντ», η Τότεναμ μπορεί να ηττήθηκε με 4-3 από την Μάντσεστερ Σίτι, όμως χάρη στη νίκη της με 1-0 στο πρώτο ματς πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άγιαξ.

Το παιχνίδι είχε καταιγιστικό ρυθμό στο ξεκίνημα, με τους «πολίτες» να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 4’ με εντυπωσιακό σουτ του Στέρλνινγκ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους και στο 7’ έφτασαν στην ισοφάριση με σουτ του Σον που εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του Λαπόρτ. Τρία λεπτά αργότερα (10’) έπειτα από νέο λάθος της άμυνας της Σίτι, η μπάλα έφτασε στον Σον, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ γύρισε το ματς σε 1-2. Με τη σέντρα (11’), οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα και στο 21’ πήραν ξανά το προβάδισμα με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Στέρλινγκ. Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ στα πρώτα λεπτά, με την Σίτι να παίρνει σκορ πρόκρισης στο 59’, όταν ο Αγουέρο με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Λορίς πέτυχε το 4-2. Τα δεδομένα άλλαξαν στο 74’, όταν ο Γιορέντε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων, μειώνοντας σε 4-3, με την πρόκριση να πηγαίνει στην Τότεναμ, αφού παρά την πίεσή της, η Σίτι δεν κατάφερε να βρει ένα ακόμη γκολ που θα της έδινε την πρόκριση. Στο 93’ ο Στέρλινγκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ με τη βοήθεια του VAR, αφού ο Αγουέρο που του έδωσε την πάσα ήταν σε θέση οφσάιντ.