Η Μπάγερν… Λονδίνου έκλεισε θέση στα προημιτελικά!

Οι Βαυαροί διέλυσαν 0-3 την Τσέλσι και έκαναν κράτηση για το ταξίδι των προημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ

Betfootball 26/02/20 - 00:19

Σαν στο… σπίτι της στο Λονδίνο! Η Μπάγερν που θα μπορούσε να έχει έδρα οποιοδήποτε γήπεδο του Λονδίνου, νίκησε 0-3 την Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ και φυσικά μπορεί να σκέφτεται από τώρα την… κλήρωση για τα προημιτελικά. Αυτό που της απομένει, είναι να σφραγίσει το εισιτήριο που έχει στα χέρια της στη ρεβάνς της 18ης Μαρτίου στο Μόναχο. Στη… δεύτερη έδρα της δηλαδή, αφού η πρώτη μπορεί να θεωρηθεί ότι είναι το Λονδίνο. Εκεί άλλωστε, διέλυσε 2-7 την Τότεναμ στη φάση των ομίλων. Στο ποδόσφαιρο έχουν γίνει πολλά θαύματα, αλλά η Μπάγερν δεν χάνει το εισιτήριο.

Η Μπάγερν ήταν κυρίαρχη από το ξεκίνημα και έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία μόλις στο 11΄ με τον Μίλερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι είδε τον Καμπαγιέρο να τον σταματάει με το… στήθος. Ο Καμπαγιέρο αρνήθηκε το γκολ στον Λεβαντόφσκι και στο 28΄, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μίλερ αστόχησε για λίγα χιλιοστά και στο 35΄ ακόμα για… λιγότερα, καθώς η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι. Η Τσέλσι απείλησε σοβαρά την Μπάγερν στο 43΄, αλλά ο Νόιερ έβγαλε το σουτ του ανεβασμένου Μάρκος Αλόνσο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0, αλλά η Μπάγερν ήταν καλύτερη και είχε δώσει τα δείγματα για το τι θα ακολουθούσε στο β΄ μέρος.

Με οδηγό τον Γκνάμπρι που είχε… σκοτώσει και την Τότεναμ, η Μπάγερν έφτασε γρήγορα στο 0-2. Ο Γάλλος στράικερ άνοιξε το σκορ στο 51΄ μετά από ωραία συνεργασία με τον Λεβαντόφσκι. Τρία λεπτά αργότερα, μετά από νέα συνεργασία των δύο παικτών, ο Γκνάμπρι έγραψε και το 0-2! Στο 75΄ ο Λεβαντόφσκι έκανε το 0-3 μετά από “τρελή” κούρσα του Ντέιβις από τα αριστερά, σκοράροντας σε φάση νοκ άουτ μετά από 673 λεπτά! Η Τσέλσι έμεινε με 10 παίκτες στο 84΄ λόγω αποβολής του Μάρκος Αλόνσο.