Μικρό προβάδισμα για την Πόρτο, 2-1 την Γιουβέντους!

Η "γηραιά κυρία" έσωσε τη... χαμένη παρτίδα στο 82΄, όταν ο Κιέζα μείωσε στο τελικό 2-1!

Betfootball 18/02/21 - 00:12

Με δύο γκολ στα πρώτα δευτερόλεπτα κάθε ημιχρόνου, η Πόρτο νίκησε 2-1 την Γιουβέντους στο πρώτο μεταξύ τους ραντεβού για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ και πάει στη ρεβάνς της 9ης Μαρτίου στο Τορίνο με μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά. Το προβάδισμα των «δράκων» θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο, καθώς ήταν πολύ καλύτεροι σχεδόν σε όλο το διάστημα του ματς και στρίμωξαν την «κυρία» του Πίρλο στα σχοινιά. Το γκολ του Κιέζα στο 82΄ όμως, μοιάζει ενόψει της ρεβάνς πραγματικά με… φιλί της ζωής!

Η Πόρτο άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του ματς! Ο Μπετανκούρ γύρισε απρόσεκτα την μπάλα στον Σέζνι, ο Ταρεμί κυνήγησε τη φάση και σε κόντρα με τον γκολκίπερ της Γιουβέντους η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0! Από εκεί και πέρα, η Γιουβέντους είχε την πρώτη πολύ καλή φάση της στο 41΄ με ανάποδο του Ραμπιό που έβγαλε εντυπωσιακά ο Μάρτσε! Από τα… αποδυτήρια ήρθε και το 2ο γκολ της Πόρτο, καθώς ο Μούσα Μαρεγκά σκόραρε στα… 20 δευτερόλεπτα παιχνιδιού στο β΄ μέρος! Η Γιουβέντους μείωσε στο τελικό 2-1 με τον Κιέζα στο 82΄, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Μοράτα έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Μάρτσε να τον σταματάει σε τετ α τετ και τον Κριστιάνο Ρονάλντο να… δυσανασχετεί έντονα. Στην εκπνοή του ματς ο Κριστιάνο ζήτησε πέναλτι, αλλά ο διαιτητής δεν συμφώνησε και σε λίγα δευτερόλεπτα σφύριξε και τη λήξη του ματς. Δίκαιη η νίκη της Πόρτο του Κονσεϊσάο (στα τελευταία δευτερόλεπτα έριξε στο ματς και τον… γιό του, τον Τσίκο Κονσεϊσάο!) που πάει στο Τορίνο με μικρό προβάδισμα. Με την εικόνα που είχε η Γιουβέντους σε ένα ακόμα ματς όμως, οι «δράκοι» έχουν κάθε δικαίωμα να ελπίζουν… Εκτός και εάν ο Πίρλο βρει τις λύσεις και η «γηραιά κυρία» βρει τη χαμένη της λάμψη.