Η Αλγερία πέρασε στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα

Οι Αλγερινοί απέκλεισαν στη διαδικασία των πέναλτι την Ακτή Ελεφαντοστού και θα αντιμετωπίσουν την Νιγηρία

Η Αλγερία επικράτησε 4-3 της Ακτής Ελεφαντοστού στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα, όπου το βράδυ της Κυριακής (22:00) θα αντιμετωπίσει την Νιγηρία.

Η Αλγερία ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 20’ με μονοκόμματο σουτ του Σοφιάν Φεγκουλί και στο 49’ θα μπορούσε να βάλει γερές βάσεις για τη νίκη, όταν ο Μπουνεντιά πήγε να περάσει και τον Γκμποχούο, ο οποίος τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι. Όμως ο Μπουνεντιά που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα άουτ με το 1-0 να παραμένει. Και αφού δεν έγινε το 2-0, έγινε το 1-1, με την Ακτή Ελεφαντοστού να φτάνει στην ισοφάριση με τον Τζόναθαν Κόντζια στο 62’. Το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη της κανονικής διάρκειας, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση και στη συνέχεια στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί η Αλγερία ήταν πιο εύστοχη και επικράτησε με 4-3, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά.