Η Αϊντχόφεν το πήρε μέσα στο… σπίτι του Άγιαξ

Σπουδαία νίκη της PSV με 5-3 μέσα στο Άμστερνταμ στον τελικό του Σούπερ Καπ Ολλανδίας

Betfootball 30/07/22 - 22:57

Η Αϊντχόφεν σε ένα σπουδαίο τελικό, επικράτησε μέσα στο Άμστερνταμ 5-3 του Άγιαξ και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ολλανδίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15’ με τον Μπέργκβαϊν, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 32’ με τον Τιλ και ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου γύρισε το ματς σε 1-2. Ο Άγιαξ ισοφάρισε στο 54’ με τον Άντονι, για να κάνει το 2-3 για το Αϊντχόφεν ο Γκάκπο στο 65’. Τέσσερα λεπτά αργότερα (69’), ο Τιλ με το τρίτο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση έφερε το ματς στο 2-4, για να μειώσει ο Κούντους στο 72’ σε 3-4. Ο Άγιαξ έμεινε με δέκα παίκτες στο 78’ λόγω αποβολής του Μπάσεϊ με απευθείας κόκκινη κάρτα και στο 91’ ο Σίμονς διαμόρφωσε το τελικό 3-5.