Η Κρίσταλ Πάλας έβαλε τέλος στο σερί της Λέστερ

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Κρίσταλ Πάλας, η οποία πέρασε με 0-3 από την έδρα της Λέστερ, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Οι «αλεπούδες» έρχονταν από τέσσερις σερί νίκες, όμως έδειξαν πολύ κακό πρόσωπο, με τους φιλοξενούμενους του Ρόι Χόγκσον να ελέγχουν το ματς και στο 19’ να ανοίγουν το σκορ με κεφαλιά του Μπεντέκε. Η Κρίσταλ Πάλας συνέχισε να είναι πιο δραστήρια και στο 40’ ο Ζαχά με σουτ πέτυχε το 0-2.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τη Λέστερ στο 61’, όταν και έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Εντιντί με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Κρίσταλ Πάλας έκανε διαχείριση στη συνέχεια και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε στο τελικό 0-3 με τον Σακό και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη.