Η Λάτσιο στον πόντο από την πρωτοπόρο Γιουβέντους

Οι "λατσιάλι" πέρασαν με 3-2 από την έδρα της Τζένοα

Η Λάτσιο πέρασε δύσκολα με 3-2 από την έδρα της Τζένοα και μείωσε ξανά στον ένα βαθμό την απόστασή της από την πρωτοπόρο της Serie A, Γιουβέντους. Οι «λατσιάλι» ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, αφού κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 2’ με τον Άνταμ Μάρουσιτς, με το 0-1 να μένει μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Η Λάτσιο μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και στο 51’ έφτασε στο 0-2 με πλασέ του Τσίρο Ιμόμπιλε. Έξι λεπτά αργότερα (57’), η Τζένοα που βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη και στο -1 από τις θέσεις παραμονής, μείωσε σε 1-2 με εντυπωσιακό μονοκόμματο σουτ του Φραντσέσκο Κασάτα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά… αέρα δύο τερμάτων στο 71’, με τον Ντανίλο Κατάλντι να γράφει το 1-3 με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η Τζένοα μείωσε στο τελικό 2-3 με εκτέλεση πέναλτι του Ντομένικο Κρισίτο στο 90’, έψαξε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με την Λάτσιο να πανηγυρίζει μία ακόμη νίκη.