Η Λίβερπουλ 2-0 την Τσέλσι, στο +2 από την Σίτι

Μέσα σε ένα δίλεπτο (51'-53') με γκολ των Μανέ και Σαλάχ, οι "κόκκινοι" έφτασαν στη νίκη

Η Λίβερπουλ στο πιο δύσκολο από τα τέσσερα ματς που της απομένουν «καθάρισε» με 2-0 την Τσέλσι στο «Άνφιλντ» και επέστρεψε στην κορυφή με δύο βαθμούς περισσότερους από την Μάντσεστερ Σίτι που έχει πάντως ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι «κόκκινοι» έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 6’, με τον Μανέ να βγάζει τη σέντρα, τον Σαλάχ να πιάνει το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και τον Κέπα να αποκρούει. Οι «μπλε» προσπαθούσαν να φανούν απειλητικοί, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με την Λίβερπουλ να απειλεί ξανά στο 38’ με τον Μανέ να επιχειρεί το σουτ και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Οι ποδοσφαιριστές του Γιούργκεν Κλοπ μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51’ ο Χέντερσον σέντραρε και ο Μανέ ολομόναχος από τη μικρή περιοχή με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα (53’) ο Σαλάχ με απίστευτο σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κέπα για το 2-0. H Τσέλσι άγγιξε το 2-1 στο 59’ με τον Αζάρ να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας των «κόκκινων», να επιχειρεί το πλασέ και τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Άλισον.