Η Ναντ σταμάτησε την Μαρσέιγ, έσωσε το βαθμό η Μονακό!

Τα "καναρίνια" νίκησαν 0-3 στο "Βελοντρόμ", ενώ οι Μονεγάσκοι έφυγαν με το 1-1 από την έδρα της Ντιζόν

Σταμάτησε το αήττητο σερί στα… 14! Η Ναντ σόκαρε την Μαρσέιγ και τη νίκησε με 1-3 στο «Βελοντρόμ», σταματώντας το απίθανο σερί που είχαν χτίσει οι Μασσαλοί του Βίλας Μπόας. Τα «καναρίνια» προηγήθηκαν με τον Λιμπόμπ στο 34΄, αλλά πέντε λεπτά αργότερα η Μαρσέιγ ισοφάρισε με τον Σανσόν. Η Ναντ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 53΄ με τον Μπαμπά και στις καθυστερήσεις του ματς, ο Γκονζάλες με αυτογκόλ έγραψε το τελικό 1-3!

Απώλειες και για την Μονακό που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Ντιζόν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπαλντέ στο 56΄ και οι Μονεγάσκοι του Μορένο ισοφάρισαν στο 79΄ με τον Μαριπάν.

Στα άλλα παιχνίδια της 26ης αγωνιστικής: Λιλ – Τουλούζ 3-0 (2΄ και 39΄ Ρεμί, 72΄ Ρενάτο Σάντσες), Ανζέ – Μονπελιέ 1-0 (68΄ Μπαοκέν) και Στρασβούργο – Αμιάν 0-0.