Η Ουγγαρία ταπείνωσε με 0-4 την Αγγλία, η Γερμανία διέλυσε 5-2 την Ιταλία!

Φοβερή νίκη της Ολλανδίας επί της Ουαλίας, πέρασε από την Πολωνία το Βέλγιο

Betfootball 15/06/22 - 00:27

Η γκρίνια υπήρχε, όπως και η μουρμούρα. Το ματς με την Ουγγαρία έμοιαζε με μεγάλη ευκαιρία για να δώσει η εθνική Αγγλίας του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ τις απαντήσεις της. Όχι όμως δεν έγινε κάτι τέτοιο, αλλά η Ουγγαρία διέλυσε, ταπείνωσε τα «τρία λιοντάρια» με 0-4 στο «Μολινό» και η κριτική στην Αγγλία (που πέτυχε μόνο ένα γκολ σε αυτά τα τέσσερα ματς και αυτό με πέναλτι του Κέιν στο ματς με την Γερμανία) εντείνεται. Η Ουγγαρία προηγήθηκε στο 16΄ με τον Σάλαϊ, ο οποίος έκανε και το 0-2 στο 70΄! Με την Αγγλία να καταρρέει, ο Νάγκι έκανε το 0-3 στο 80΄ και στο 82΄ αποβλήθηκε ο Στόουνς. Το τελικό 0-4 για το θρίαμβο της Ουγγαρίας και τον εφιάλτη της Αγγλίας το πέτυχε ο Γκάζνταγκ στο 89΄!

Την ίδια ώρα, η Γερμανία νικούσε με το εντυπωσιακό 5-2 την Ιταλία και πανηγύριζε το πρώτο της τρίποντο στον όμιλο μετά από τρεις ισοπαλίες. Ο Κίμιχ άνοιξε το σκορ στο 10΄ και ο Γκουντογκάν έγραψε το 2-0 με πέναλτι στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους. Ο Τόμας Μίλερ έκανε το 3-0 στο 51΄ και στη συνέχεια ο Τίμο Βέρνερ με δύο γκολ σε λίγα δευτερόλεπτα (68΄ και 69΄) πήγε το σκορ στο 5-0! Η Ιταλία μείωσε σε 5-1 στο 78΄ με τον Γκνιοτό και στις καθυστερήσεις ο Μπαστόνι έγραψε το τελικό 5-2.

Στον 4ο όμιλο, η Ολλανδία νίκησε 3-2 την Ουαλία σε ένα ματς με συναρπαστικό φινάλε! Οι «οράνιε» έφτασαν γρήγορα στο 2-0 με γκολ από τους Λανγκ (17΄) και Γκάκπο (23΄ Γκάκπο). Οι «δράκοι» μείωσαν με τον Μπρέναν Τζόνσον στο 26΄ και στις καθυστερήσεις του ματς έφτασαν στην ισοφάριση με πέναλτι του Μπέιλ. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα όμως, ο Μέμφις έγραψε το τελικό 3-2 για τους «οράνιε» που είχαν νικήσει 1-2 και στην Ουαλία με γκολ του Βέγκχορστ στις… καθυστερήσεις και ενώ η Ουαλία είχε ισοφαρίσει στις… καθυστερήσεις!  Για τον ίδιο όμιλο, το Βέλγιο πέρασε με 0-1 από την Πολωνία με γκολ του Μπατσουαγί στο 16΄.

Για τον 1ο όμιλο της 2ης κατηγορία, η Ουκρανία με την Ιρλανδία έμειναν στο 1-1 (47΄ Ντόβμπικ – 31΄ Κόλινς) και η Σκωτία νίκησε 1-4 (6΄ Μπιτσακτσιάν – 14΄, 45΄ Άρμστρονγκ, 50΄ ΜακΓκιν, 54΄ Άνταμς).

Στον 2ο όμιλο, η Βοσνία νίκησε 3-2 την Φινλανδία (5΄ Πιάνιτς, 31΄, 58΄ Τζέκο – 10΄ Πούκι, 18΄ Κάλμαν) και το Μαυροβούνιο νίκησε 0-3 την Ρουμανία με χατ τρικ του Μουγκόσα (42΄, 56΄, 63΄).

Στον 1ο όμιλο της 3ης κατηγορίας, η Τουρκία νίκησε 2-0 (38΄ Αϊχάν, 54΄ Τσαλχάνογλου πεν., 84΄ Ουντέρ χαμένο πέναλτι) την Λιθουανία και στο άλλο ματς Λουξεμβούργο – Νησιά Φερόε 2-2 (12΄ Ροντρίγκες πεν., 49΄ Μπαρέιρο – 57΄, 59΄ Μπιάρταλιντ).

Στον 1ο όμιλο της 4ης κατηγορίας, η Μολδαβία νίκησε 2-1 (26΄ Καϊμάσκοφ πεν, 50΄ Νικολαεσκου πεν. – 45+4΄ Βιέιρα) την Ανδόρα και η Λετονία πέρασε με 0-2 από το Λιχτενστάιν (20΄, 28΄ Γκουτκόβσκις)