Η Τότεναμ έφυγε με το 2-2 από την έδρα της Σίτι

Ανώτεροι οι "πολίτες" προηγήθηκαν δύο φορές, αλλά τα "σπιρούνια" ήταν πιο αποτελεσματικά

Πρώτη γκέλα για την Μάντσεστερ Σίτι στην Πρέμιερ Λιγκ από τις 29 Ιανουαρίου, αφού μετά από 15 σερί νίκες παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Τότεναμ. Οι «πολίτες» ήταν καλύτεροι, είχαν πολλές ευκαιρίες, αλλά τα «σπιρούνια» ήταν πιο αποτελεσματικά και πήραν το βαθμό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο 20’ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Ραχίμ Στέρλινγκ. Τρία λεπτά αργότερα όμως (23’), τα «σπιρούνια» στην πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με σουτ του Έρικ Λαμέλα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η Σίτι συνέχισε να πιέζει και στο 35’ πήρε ξανά το προβάδισμα, όταν ο Ντε Μπρούιν σέντραρε από δεξιά και ο Σέρχιο Αγουέρο βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Τότεναμ και με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-1. Οι γηπεδούχοι του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν καταιγιστικοί στη συνέχεια και ειδικά με το ξεκίνημα της επανάληψης χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Όμως η Τότεναμ τους αιφνιδίασε ξανά στο 56’, όταν ο Λούκας Μόουρα που μόλις είχε μπει στο ματς, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα την έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα για το 2-2. Η Σίτι άγγιξε το 3-2 στο 61’, όταν ο Μπερνάρντο Σίλβα με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λορίς. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ στο 92’ με τον Ζεσούς, αλλά ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR για χέρι του Λαπόρτ πριν η μπάλα φτάσει στον Βραζιλιάνο και τη στείλει στα δίχτυα.