Ισοπαλία… τίτλου για τον Άγιαξ!

Με πέναλτι του Τάντιτς στις καθυστερήσεις, ο Άγιαξ ισοφάρισε 1-1 την Αϊντχόφεν και έμεινε στο +6 έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο!

Betfootball 28/02/21 - 19:11

Το μεγάλο ντέρμπι του ολλανδικού πρωταθλήματος μεταξύ της Αϊντχόφεν και του Άγιαξ δεν έβγαλε νικητή, αλλά ο «Αίαντας» ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της ισοπαλίες! Οι δύο αντίπαλοι έμειναν στο 1-1 στο γήπεδο της Αϊντχόφεν, με τον Άγιαξ να ισοφαρίζει στο φινάλε με πέναλτι του Τάντιτς και με αυτό το βαθμό να κάνει τεράστιο άλμα για την κατάκτηση του τίτλου, καθώς έμεινε στο +6 από την ομάδα του Ρότζερ Σμιντ, έχοντας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο.

Μόλις στο 5΄ ο Τέζε παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, αλλά στο 39΄ ο Ζαχάβι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0! Στο 78΄ ακυρώθηκε γκολ του Φέρτεσεν και στις καθυστερήσεις ο Τάντιτς έκανε το τελικό 1-1 για τον Άγιαξ! Μέσα στον Φεβρουάριο, η Αϊντχόφεν αποκλείστηκε στο Κύπελλο (από τον Άγιαξ) και στο Γιουρόπα Λιγκ από τον Ολυμπιακό και κατά πάσα πιθανότητα έχασε οριστικά το τρένο του τίτλου.