«Καθάρισαν» οι νέοι για τη Ντόρτμουντ, 3-1 την Άιντραχτ

Ντιαλό, Βολφ και Αλκάθερ πέτυχαν το πρώτο τους γκολ με τη φανέλα της Μπορούσια

Η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 3-1 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με τους τρεις σκόρερ της να βρίσκουν για πρώτη φορά δίχτυα με τη φανέλα της.

Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο 36’ με διπλή προσπάθεια του Ντιαλό, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη νέα του ομάδα. Στην επανάληψη η Μπορούσια δεν έδειξε ιδιαίτερη διάθεση να κυνηγήσει ένα δεύτερο γκολ και το πλήρωσε στο 70’ με τον Αλέρ να ισοφαρίζει σε 1-1. Κάπου εκεί… ξύπνησε η Ντόρτμουντ, η οποία δύο λεπτά αργότερα (72’) πήρε ξανά το προβάδισμα με σουτ του Βολφ, που επίσης σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα των Βεστφαλών και μάλιστα κόντρα στην πρώην ομάδα του. Το τελικό 3-1 για τη Ντόρτμουντ διαμόρφωσε ο Πάκο Αλκάθερ στο 88’, ο οποίος σκόραρε στο ντεμπούτο του.