Λύτρωση στο φινάλε για την Γιουνάιτεντ, 2-1 την Γουέστ Χαμ

Η Μπράιτον επικράτησε 2-1 της Λέστερ και βρέθηκε στο -1 από την κορυφή

Σε ένα ματς με απίθανο φινάλε, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με 2-1 από την έδρα της Γουέστ Χαμ και έπιασε την Λίβερπουλ στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» άγγιξαν το γκολ στο 27’, όταν ο Μπρούνο Φερνάντες με σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνσκι και τρία λεπτά αργότερα (30’), τα «σφυριά» άνοιξαν το σκορ με τον Μπενραχμά να σουτάρει έξω από τη μεγάλη περιοχή, τη μπάλα να κοντράρει στον Βαράν, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0. Η Γιουνάιτεντ έφτασε στην ισοφάριση στο 34’ με πλασέ του Κριστιάνο Ρονάλντο, είχε την υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο και στο 89’ έφτασε στην ανατροπή και το 1-2 με εντυπωσιακό σουτ του Λίνγκαρντ που έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Φαμπιάνσκι. Στο 91’ ο διαιτητής δεν έδωσε πεντακάθαρο πέναλτι σε ανατροπή του Ρονάλντο από τον Ζουμά και στο 94’ η Γουέστ Χαμ ήταν αυτή που κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Σο. Ο τεχνικός των «σφυριών», Ντέιβιντ Μόγιες πέρασε ως αλλαγή τον Μαρκ Νομπλ για να το εκτελέσει, όμως νικήθηκε από τον Ντε Χέα που κράτησε το 1-2.

Η Μπράιτον συνέχισε την εντυπωσιακή φετινή της πορεία και επικρατώντας 2-1 εντός έδρας της Λέστερ βρέθηκε στο -1 από την κορυφή. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 35’ σε χέρι του Βέστεργκαρντ και ο Μοπέι που ανέλαβε την εκτέλεση έκανε το 1-0. Ο Γουέλμπεκ στο 50’ έγραψε το 2-0, για να μειώσουν οι «αλεπούδες» το 61’ με τον Βάρντι στο τελικό 2-1.