Μαγεία Μέσι, στην κορυφή και πάλι η Μπαρτσελόνα

Οι "μπλαουγκράνα" πέρασαν με 1-0 από την έδρα της Ατλέτικο και ισοβαθμούν στην κορυφή με την Ρεάλ Μαδρίτης

Με ένα εντυπωσιακό γκολ του Λιονέλ Μέσι στο 86’, η Μπαρτσελόνα πέρασε με 1-0 από την έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης και έπιασε ξανά στην κορυφή της La Liga την Ρεάλ.

Οι «ροχιμπλάνκος» που έμειναν στην 6η θέση, άγγιξαν το γκολ στο 7’, όταν ο Ερμόσο σέντραρε από δεξιά και ο Ζούνιορ Φίρπο στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στο δεξί δοκάρι της εστίας της ομάδας του. Η Ατλέτικο είχε μία ακόμη πολύ καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 20’, όταν ο Ερμόσο βρέθηκε απέναντι από τον Τερ Στέγκεν, έκανε το πλασέ, αλλά ο γκολκίπερ των «μπλαουγκράνα» έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ. Η Μπαρτσελόνα έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο πρώτο ημίχρονο στο 42’, όταν ο Πικέ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Όμπλακ. Χωρίς πολλές καλές στιγμές το δεύτερο ημίχρονο, μέχρι το 86’, όταν ο Λιονέλ Μέσι με ένα εντυπωσιακό σουτ από το ύψος τις μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Όμπλακ για το τελικό 0-1.