Ο Λιβάκοβιτς έστειλε την Κροατία στους «8»

Ο Κροάτης τερματοφύλακας έπιασε τρία πέναλτι των ποδοσφαιριστών της Ιαπωνίας

Betfootball 5/12/22 - 20:07

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντόμινικ Λιβάκοβιτς που έπιασε τρία πέναλτι, η Κροατία επικράτησε στη… ρώσικη ρουλέτα 3-1 (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) της Ιαπωνίας και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Μουντιάλ. Οι Κροάτες έχασαν πολύ καλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 8’, όταν ο Πέρισιτς μπήκε από πλάγια και βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Γκόντα ο οποίος απέκρουσε σωτήρια. Στο 41’ ο Καμάντα από καλή θέση μέσα στην περιοχή πλάσαρε άστοχα, όμως δύο λεπτά αργότερα (43’) ο Μαέντα από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λιβάκοβιτς για το 1-0 της Ιαπωνίας. Η Κροατία αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55’ έφτασε στην ισοφάριση με τον Πέρισιτς, αγγίζοντας την ανατροπή στο 63’, όταν ο Μόντριτς σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Γκόντα απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε της κανονικής διάρκειας και στην παράταση που ακολούθησε δεν άλλαξε κάτι. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου ο Ντόμινικ Λιβάκοβιτς έπιασε τρία και οδήγησε την Κροατία στα προημιτελικά. Η διαδικασία των πέναλτι: Μιναμίνο απόκρουση, Βλάσιτς 0-1, Μιτόμα απόκρουση, Μπρόζοβιτς 0-2, Ασάνο 1-2, Λιβάγια δοκάρι, Γιοσίντα απόκρουση, Πάσαλιτς 1-3.