Ο Μέσι δεν έφτανε (και πάλι) για την Αργεντινή!

Η Αργεντινή έμεινε στο 1-1 με τη δυνατή Χιλή στην πρεμιέρα της στο Κόπα Αμέρικα

Betfootball 15/06/21 - 17:46

Η εθνική Αργεντινής ξεκίνησε με βαθμολογικές απώλειες στο Κόπα Αμέρικα που διεξάγεται στα γήπεδα της Βραζιλίας. Ο Μέσι έκανε τα πάντα, αλλά η Αργεντινή έμεινε στο 1-1 κόντρα στην σκληροτράχηλη Χιλή. Πριν από το ματς οι Βραζιλιάνοι διοργανωτές παρουσίασαν ένα εκπληκτικό αφιέρωμα στον Ντιέγκο Μαραντόνα. Το αφιέρωμα ενέπνευσε τον Μέσι που άνοιξε το σκορ στο 33΄  με υπέροχη εκτέλεση φάουλ. Η Χιλή κέρδισε πέναλτι μέσω του VAR στο 54΄, ο Αρτούρο Βιδάλ (που επέστρεψε από τον κορονοϊό) ανέλαβε την εκτέλεσή του, ο Εμιλιάνο Μαρτίνες Αργεντινής απέκρουσε, η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι και ο Εντουάρντο Βάργκας που πήρε το ριμπάουντ έστειλε την πάλα στα δίχτυα με κεφαλιά! Ο Μέσι προσπάθησε να οδηγήσει την Αργεντινή στο γκολ της νίκης, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ. Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία για τις δύο ομάδες σε διάστημα λίγων ημερών, καθώς στις 4 Ιουνίου είχαν αναδειχθεί ισόπαλες (επίσης 1-1) και για τα προκριματικά του Μουντιάλ. Ήταν επίσης η τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία και για τις δύο ομάδες!

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Παραγουάη νίκησε 3-1 την Βολιβία με ανατροπή στο β΄ μέρος. Η Βολιβία προηγήθηκε στο 10΄ με πέναλτι του Σααβέδρα, αλλά στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κουέγιαρ! Η Παραγουάη έφτασε στην ανατροπή σε δύο τρία λεπτά στο β΄ μέρος με γκολ των Αλεχάντρο Ρομέρο (62΄) και Άνχελ Ρομέρο (65΄), ο οποίος έγραψε και το τελικό 3-1 στο 80΄!

Στην επόμενη αγωνιστική, η Αργεντινή έχει πάλι δύσκολη αποστολή, καθώς αντιμετωπίζει την Ουρουγουάη.