Πέρασε από την Μετς η Λιόν

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων, οι "λιονέ" νίκησαν 0-2

Θυμήθηκε πως είναι να νικάς και στο πρωτάθλημα! Ενόψει του πρώτου ραντεβού με την Γιουβέντους, η Λιόν νίκησε 0-2 την Μετς για την 26η αγωνιστική. Οι «λιονέ» του Ρούντι Γκαρσία πέτυχε τα γκολ στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων. Ο Μούσα Ντεμπελέ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους με ένα πέναλτι… σίριαλ, το οποίο καταλογίστηκε με τη συμβολή του VAR, o γκολκίπερ της Μετς Ουκιτζά σταμάτησε τον Μούσα Ντεμπελέ που το εκτέλεσε, αλλά ο διαιτητής έδωσε επανάληψη λόγω βιασύνης των αμυντικών των γηπεδούχων που μπήκαν στην περιοχή. Ο Μούσα Ντεμπελέ βρήκε δίχτυα με τη… δεύτερη φορά και έδωσε το προβάδισμα στην Λιόν. Λίγο πριν από την εκπνοή του ματς, ο Αουάρ έγραψε το τελικό 2-0.

Λίγο νωρίτερα, η Νις έμενε στο 2-2 με την Μπρεστ (23΄ Ουνάς, 33΄ Ντόλμπερκ – 45΄ Γκραντσίρ, 53΄ Ντάντε αυτ.).