Πανηγυρικά στα ημιτελικά του Λιμπερταδόρες η Ριβερ Πλέιτ (video)

Οι "εκατομμμυριούχοι" πέρασαν με 6-2 από το Μοντεβίδεο και θα βρεθούν για 5η φορά τα έξι τελευταία χρόνια στην κορυφαία τετράδα της διοργάνωσης

Την πρόκριση της στην κορυφαία τετράδα του Κόπα Λιμπερταδόρες πανηγύρισε τα ξημερώματα η Ρίβερ Πλέιτ η οποία κέρδισε και στον επαναληπτικό του Μοντεβίδεο με 6-2 την Νασιονάλ (2-0 πρώτος αγώνας). Στα του αγώνα, τα πράγματα δεν ξεκίνησαν από την αρχή καλά για τους Ουρουγουανούς, καθώς μόλις στο 18′ έμειναν με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Ροσετ με απευθείας κόκκινη. Δέκα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 28′ ο Καρασκάλ έγραψε το 1-0 για την Ριβερ. Λίγο πριν πέσει η αυλαία του πρώτου μέρους, ο Ντε Λα Κρούζ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0 για την ομάδα του Μπουένος Άιρες, με την Νασιονάλ να μειώνει δύο λεπτά αργότερα σε 2-1 με τον Κούγκο. Το σκορ αυτό, ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Ρίβερ Πλέιτ μπήκε και πάλι δυναμικά, με τον Ζουκουλίνι να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ σε 3-1, με την Νασιονάλ ωστόσο να αντιδρά ξανά παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο για 35 λεπτά, με τον Ροντριγκεζ να μειώνει σε 3-2 στο 54′. Από εκεί και πέρα η Ρίβερ ανέβασε ταχύτητα εκμεταλλευόμενη και την κόπωση της γηπεδούχου και στο 67′ ο Μπορέ έκανε το 4-2 για τους «εκατομμμυριούχους», εκμηδενίζοντας κάθε ελπίδα της Νασιονάλ. Έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έκανε το 5-2, για να έρθει το 80′ με τον Μπορέ να σημειώνει χατ-τρικ, γράφοντας το τελικό 6-2. Στα ημιτελικά όπου η Ρίβερ Πλέιτ θα συμμετάσχει για 5 φορά τα τελευταία έξι χρόνια, θα αντιμετωπίσει την Παλμέιρας σε διπλούς αγώνες και θα προσπαθήσει να φτάσει για 3η φορά σε αυτό το διάστημα στον μεγάλο τελικό, μετά την περσινή αποτυχία της να κατακτήσει τον τίτλο, τον οποίο κατέκτησε η Φλαμένγκο κερδίζοντας την με 2-1.