Σενεγάλη και Αίγυπτος πέρασαν στα ημιτελικά

Βγήκαν τα ζευγάρια της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής

Betfootball 30/01/22 - 22:48

Η Σενεγάλη πήρε τη νίκη 3-1 απέναντι στην Ισημερινή Γουινέα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής όπου θα αντιμετωπίσει την Μπουρκίνα Φάσο. Ο Ντιεντιού στο 28’ άνοιξε το σκορ για την Σενεγάλη, για να κάνει το 1-1 ο Μπουιλά στο 57’. Ο Κουγιατέ στο 68’ έγραψε το 2-1, για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 ο Μπούνα Σαρ στο 79’.

Η Αίγυπτος επικράτησε στην παράταση 2-1 του Μαρόκου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, όπου θα αντιμετωπίσει το Καμερούν. Το Μαρόκο προηγήθηκε μόλις στο 6’ με εκτέλεση πέναλτι του Σογιάν Μπουφάλ, με τους Αιγύπτιους να φτάνουν στην ισοφάριση στο 53’ με τον Μοχάμεντ Σαλάχ. Με το 1-1 οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, εκεί όπου η Αίγυπτος με γκολ του Μαχούντ Χασάν Τρεζεγκέ στο 100’ έφτασε στο 2-1 και στην πρόκριση.