Σε ματς… ροντέο, η Άρσεναλ 3-2 την Έβερτον

Δύο γκολ ο Ομπαμεγιάνγκ και ένα ο Ενκέτια για τους "κανονιέρηδες"

Η Άρσεναλ πήρε πολύτιμη νίκη 3-2 στο «Έμιρεϊτς» απέναντι στην Έβερτον και βρέθηκε στο -7 από την 4η Τσέλσι και στο -4 από την 5η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάτα του Κάρλο Αντσελότι ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στα 50’ δευτερόλεπτα, όταν έπειτα από μία εκτέλεση φάουλ, οι αμυντικοί της Άρσεναλ… κοιμήθηκαν και ο Κάλβερτ-Λιούιν με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο 27’, ο Σάκα έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Ενκέτια με προβολή ισοφάρισε σε 1-1, ενώ έξι λεπτά αργότερα (33’) ήρθε η ανατροπή για τους «κανονιέρηδες» με πλασέ του Ομπαμεγιάνγκ που βγήκε τετ α τετ μετά από εξαιρετική μπαλιά του Νταβίντ Λουίς. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως, έπειτα από μία ακόμη αμυντική αδράνεια της Άρσεναλ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ριτσάρλισον με προβολή ισοφάρισε 2-2. Στα 25 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι «κανονιέρηδες» με κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ μετά από σέντρα του Πεπέ από δεξιά, πήραν ξανά το προβάδισμα με 3-2. Η άμυνα της Άρσεναλ δεν ενέπνεε και πάλι καμία εμπιστοσύνη και η Έβερτον στο 72’ άγγιξε το 3-3, με τον Κάλβερτ-Λιούιν ολομόναχο μέσα από τη μικρή περιοχή να σουτάρει και τον Λένο να αποκρούει ενστικτωδώς και να κρατάει το 3-2. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν το 4-2 στο 87’, με τον Ενκέτια να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Έβερτον.