Στον δρόμο του τίτλου με (Ρολς) Ρόις!

Με γκολ του αρχηγού στις καθυστερήσεις, η Ντόρτμουντ νίκησε 2-3 την Χέρτα στο Βερολίνο!

Betfootball 16/03/19 - 21:45

Πέντε γκολ, δύο δοκάρια, πολλές φάσεις και μία πολύ σπουδαία νίκη για την Μπορούσια Ντόρτμουντ! Όλα αυτά υπήρχαν στο μενού της συνάντησης της Χέρτα με την Ντόρτμουντ στο Βερολίνο, από όπου οι «κίτρινοι» έφυγαν με το 2-3 και το υπερπολύτιμο τρίποντο στην κούρσα για τον τίτλο. Ο Μάρκο Ρόις ήταν ο άνθρωπος του αγώνα, καθώς ήταν αυτός που έκανε το τελικό 2-3 για την Ντόρτμουντ στις καθυστερήσεις, κλέβοντας την παράσταση από τους Καλού, Σάντσο και Ντιλέινι.

Ο Καλού άνοιξε το σκορ μόλις στο 4΄ για την Χέρτα, με τον Ντιλέινι να απαντάει άμεσα και να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 14΄. Στο 35΄ο  Καλού έβαλε ξανά μπροστά την Χέρτα με πέναλτι και η Ντόρτμουντ ισοφάρισε εκ νέου με κεφαλιά του Ζαγκαντού στις πρώτες στιγμές του β΄ μέρους. Στο 56΄ ο Γκρούγιτς είχε δοκάρι για την Χέρτα, στο οποίο όμως απάντησε ο Ντιλέινι στο 88΄! Τρία λεπτά νωρίτερα, η Χέρτα είχε μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τορουναρίγκα και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο αρχηγός Ρόις έκανε το τελικό 2-3 με πλασέ στην κίνηση σε γύρισμα του Σάντσο!

Με αυτό το τρίποντο, η Ντόρτμουντ πήγε ξανά στο +3 από την Μπάγερν που παίζει την Κυριακή με την Μάιντς.