Στους «16» η Κροατία, εκτός Μουντιάλ το Βέλγιο

Ο Ρομέλου Λουκάκου έχασε απίστευτη ευκαιρία στο φινάλε για να χαρίσει τη νίκη στο Βέλγιο

Betfootball 1/12/22 - 19:03

Η Κροατία αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με το Βέλγιο και πήρε την πρόκριση ως δεύτερη από τον 6ο όμιλο του Μουντιάλ για τη φάση των «16», με τους «κόκκινους διαβόλους» που στην προηγούμενη διοργάνωση είχαν φτάσει μέχρι τα ημιτελικά να μένουν εκτός. Κακό πρώτο ημίχρονο, χωρίς αξιόλογες στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες, μ με την Κροατία να μπαίνει πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 50’ να έχει μία καλή στιγμή με τον Κόβατσιτς να σουτάρει και τον Κουρτουά να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (54’), ο Μόντριτς επιχείρησε το σουτ και ο Κουρτουά απέκρουσε και πάλι. Στο 61’ το Βέλγιο έχασε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί με τον Λουκάκου να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Λιβάκοβιτς. Οι «κόκκινοι διάβολοι» πίεσαν στα τελευταία λεπτά και στο 90’ ο Τόργκαν Αζάρ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, με τον Λουκάκου από το ένα μέτρο να στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Λιβάκοβιτς.