Στο 92’ έμεινε ζωντανή η Σπόρτινγκ, 1-0 τη Μορεϊρένσε (video)

Φάτσα με μία απίστευτη γκέλα βρέθηκε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, όμως με γκολ στο 92’ επικράτησε 1-0 εντός έδρας της ουραγού Μορεϊρένσε και μείωσε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Πόρτο, στην έδρα της οποίας πηγαίνει το βράδυ της Παρασκευής.

Τραγικό πρώτο ημίχρονο, με τη Σπόρτινγκ να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες και τη Μορεϊρένσε να στέκεται πολύ καλά αμυντικά. Με το ξεκίνημα της επανάληψης το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία κλασική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Όμως στο 61’ η Σπόρτινγκ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πέτροβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα και το έργο της έγινε δύσκολο στη συνέχεια. Η Μορεϊρένσε κρατούσε καλά πίσω, οι γηπεδούχοι με παίκτη λιγότερο δεν μπορούσαν να βγάλουν φάσεις, όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ζέλσον Μάρτινς επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 1-0. Ο σκόρερ της Σπόρτινγκ πανηγύρισε βγάζοντας τη φανέλα του, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα λείψει και αυτός, όπως και ο Πέτροβιτς από το ντέρμπι της Παρασκευή με την Πόρτο στο «Ντραγκάο».