Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Ρεάλ, 3-2 την Λεβάντε

Η «βασίλισσα» προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη κινδύνευσε ακόμα και με ισοφάριση

Ένα παιχνίδι που έμοιαζε εύκολη υπόθεση για την Ρεάλ Μαδρίτης, έγινε… θρίλερ στο φινάλε, με τη «βασίλισσα» να παίρνει τη νίκη 3-2 επί της Λεβάντε στο «Μπερναμπέου». Οι γηπεδούχοι του Ζινεντίν Ζιντάν που έρχονταν από δύο σερί ισοπαλίες, προηγήθηκαν στο 25’ με τον Μπενζεμά και ο ίδιος παίκτης στο 31’ πέτυχε το 2-0. Ο Κασεμίρο στο 41’ με πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει. Όμως η Λεβάντε μείωσε στο 49’ με τον Μαγιοράλ και στο 75’ ο Μελέρο με κεφαλιά έφερε το ματς στο 3-2. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ντεμπούτο με τη φανέλα της Ρεάλ έκαναν οι Εντέν Αζάρ και Έντερ Μιλιτάο που μπήκαν ως αλλαγή στο 60′.