Τεσσάρα από την Τότεναμ, πεντάρα από την Τσέλσι

Δύσκολη νίκη για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0 επί της Λέστερ

Περίπατο έκανε η Τότεναμ στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Κρίσταλ Πάλας, την οποία διέλυσε 4-0 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές. Ο Σον στο 10’ άνοιξε το σκορ για τα «σπιρούνια» και στο 20’ με αυτογκόλ του Φαν Άνχολτ έγινε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα (22’) ο Σον έγραψε το 3-0, για να διαμορφώσει το τελικό 4-0 ο Λαμέλα στο 41’.

Η Τσέλσι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάμι Άμπραχαμ που πέτυχε χατ τρικ, πέρασε με 5-2 από την έδρα της Γουλβς. Οι «μπλε» προηγήθηκαν στο 31’ με τον Φικάγιο Τομόρι και τρία λεπτά αργότερα (34’), ο Άμπραχαμ έκανε το 0-2. Ο ίδιος παίκτης στο 41’ σημείωσε το 0-3 και στο 55’ ολοκλήρωσε το χατ τρικ για το 0-4. Η Γουλβς μείωσε σε 1-4 με αυτογκόλ του Άμπραχαμ στο 69’ και σε 2-4 με τον Πάτρικ Κουτρόνε στο 85’. Η Τσέλσι έφτασε στο τελικό 2-5 με τον Μάουντ στο 96’.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με εκτέλεση πέναλτι του Μάρκους Ράσφορντ στο 8’ επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές επικρατώντας 1-0 της Λέστερ στο «Ολντ Τράφορντ».

Η Σαουθάμπτον με γκολ του Τζενεπό στο 66’ πέρασε με 0-1 από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ενώ στο 1-1 έμειναν η Μπράιτον και η Μπέρνλι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 51’ με τον Μοπέι και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 91’ με τον Χέντρικ.