«Τρελή» πρόκριση της Μπάγερν με 5-4 επί της Χάιντενχαϊμ

Οι Βαυαροί έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 16', αλλά κατάφεραν να βρεθούν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας

Σε ένα απίστευτο ματς στο Μόναχο, η Μπάγερν που έπαιζε με δέκα παίκτες από το 16’ επικράτησε 5-4 της Χάιντενχαϊμ (2η κατηγορία) και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο 12’ με τον Γκορέτσκα, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα (16’), έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ζούλε με απευθείας κόκκινη κάρτα επειδή ανέτρεψε τον Άντριχ που έβγαινε μόνος απέναντι από τον Ούρλαϊχ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 27’ με τον Γκλάτσελ και στο 39’ γύρισαν το ματς σε 1-2 με τον Σνάτερερ. Η Μπάγερν μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 53’ έκανε το 2-2 με τον Μίλερ. Τρία λεπτά αργότερα (56’) ο Λεβαντόφσκι γύρισε το ματς σε 3-2 και στο 65’ ο Γκνάμπρι πέτυχε το 4-2. Η Χάιντενχαϊμ μείωσε στο 74’ με τον Γκλάτσελ και στο 77’ με εκτέλεση πέναλτι του ίδιου παίκτη ισοφάρισε σε 4-4. Η Μπάγερν όμως κέρδισε και αυτή πέναλτι με τη σειρά της στο 84’ και ο Λεβαντόφσκι έγραψε το τελικό 5-4.