Φινάλε με τραγική εμφάνιση και ήττα για την Ρεάλ

Αποδοκιμασίες από τον κόσμο στον Ζιντάν και στους παίκτες του μετά την ήττα 0-2 από την Μπέτις

Μία τραγική χρονιά για την Ρεάλ Μαδρίτης, ολοκληρώθηκε με επίσης άσχημο τρόπο και την ήττα 0-2 μέσα στο «Μπερναμπέου» από την Μπέτις, με τους φίλους της που βρέθηκαν στις εξέδρες να αποδοκιμάζουν τον Ζινεντίν Ζιντάν και τους ποδοσφαιριστές του. Χωρίς σπουδαίες ευκαιρίες το πρώτο ημίχρονο, με την Ρεάλ να έχει την πιο καλή στο 34’, όταν ο Μπενζεμά με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι. Στο 61’ ο Λορέν Μορόν με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κέιλορ Νάβας και στο 76’ ο Χεσέ Ροντρίγκες έγραψε το τελικό 0-2. Από το 80’ άρχισαν μάλιστα να αποχωρούν από τις εξέδρες οι φίλοι της Ρεάλ που δεν είχαν την αντοχή να δουν το συνονθύλευμα του Ζινεντίν Ζιντάν ούτε στα τελευταία λεπτά της φετινής περιόδου.

Αξιοσημείωτη είναι η άθλια συμπεριφορά του Ζιντάν και γενικότερα της Ρεάλ στον Γκάρεθ Μπέιλ, τον οποίο ο Γάλλος τεχνικός άφησε στον πάγκο και δεν του έδωσε την ευκαιρία να πει το «αντίο» του στον κόσμο της «βασίλισσας». Μικρότητες από τον Ζιντάν σε έναν ποδοσφαιριστή που πρόσφερε πολλά στην Ρεάλ και πέρυσι της χάρισε το Τσάμπιονς Λιγκ με τα δύο γκολ που σημείωσε στον τελικό κόντρα στην Λίβερπουλ (3-1).