Η Τότεναμ πέρασε με ανατροπή 3-2 από την Νιούκαστλ

Τα "σπιρούνια" ισοβαθμούν στην 4η θέση με την Μπράιτον

Η Τότεναμ πέρασε με ανατροπή 3-2 από την έδρα της Νιούκαστλ, πανηγύρισε τη δεύτερη σερί νίκη της και ισοβαθμεί με την Μπράιτον στην 4η θέση της Πρέμιερ Λιγκ. Οι γηπεδούχοι που παραμένουν χωρίς νίκη στην επικίνδυνη ζώνη και στο -3 από τις θέσεις παραμονής, ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, αφού προηγήθηκαν μόλις στο 2’ με κεφαλιά του Κάλουμ Γουίλσον. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, αφού τα «σπιρούνια» στο 18’ έφτασαν στην ισοφάριση με ωραίο πλασέ του Εντομπελέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Τέσσερα λεπτά αργότερα (22’) ο Χάρι Κέιν με ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γυρίζοντας το ματς σε 1-2. Στο 41’ η αναμέτρηση διακόπηκε για 20’ περίπου, αφού ένας οπαδός της Νιούκαστλ χρειάστηκε τις πρώτες βοήθειες, με τον γιατρό των γηπεδούχων να πηγαίνει με τον απινιδωτή και να καταφέρνει να τον σταθεροποιήσει. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Χονγκ Μιν Σον με πλασέ πέτυχε το 1-3. Η Νιούκαστλ έμεινε με δέκα στο 83’, όταν αποβλήθηκε ο Σέλβι με δεύτερη κίτρινη και στο 89’ με αυτογκόλ του Ντάιερ μείωσε στο τελικό 2-3.