Πεντάρα και στη 2η θέση η Αταλάντα

Γκολ ο Λυκογιάννης στη νίκη... παραμονής της Κάλιαρι επί της Μπενεβέντο

Η Αταλάντα πέρασε με το εντυπωσιακό 5-2 από την έδρα της Πάρμα και βρέθηκε μόνη στη 2η θέση της Serie A. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12’ με τον Μαλινόφσκι και στο 53’ ο Πεσίνα έκανε το 0-2. Η Αταλάντα έφτασε στο 0-3 με τον Λουίς Μουριέλ στο 77’, για να μειώσουν οι γηπεδούχοι στο 78’ σε 1-3 με τον Μπρουνέτα. Ο Μουριέλ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση στο 86’ έκανε το 1-4, με τον Σομ να μειώνει σε 2-4 στο 88’. Το τελικό 2-5 για την Αταλάντα διαμόρφωσε ο Μίραντσουκ στο 92’.

Η Κάλιαρι πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη 3-1 απέναντι στην Μπενεβέντο και βρέθηκε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Μπάμπη Λυκογιάννη, ενώ οι γηπεδούχοι που έμειναν στο -3 από τις θέσεις παραμονής, ισοφάρισαν στο 16’ με τον Λαπαντούλα. Η Κάλιαρι πήρε ξανά το προβάδισμα στο 64’ με τον Παβολέτι, για να γράψει το τελικό 1-3 ο Ζοάο Πέδρο στο 93’.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Βερόνα με την Τορίνο που έμειναν στο 1-1. Οι φιλοξενούμενοι που πήγαν στο +4 αό την επικίνδυνη ζώνη προηγήθηκαν στο 85’ με τον Βοϊβόντα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα (88’) με τον Ντιμάρκο.

Η Σασσουόλο πέρασε με 2-1 από την έδρα της Τζένοα και ανέβηκε στην 7η θέση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 14’ με τον Ρασπαντόρι και στο 66’ ο Μπεράρντι έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 1-2 με τον Τζαπακόστα στο 85’.