Στα πέναλτι πήρε το Γιουρόπα Λιγκ η Βιγιαρεάλ

Ο Ντε Χέα ήταν ο μοιραίος για την Γιουνάιτεντ, αφού νικήθηκε από τον Ρούλι στο τελευταίο πέναλτι

Στη διαδικασία των πέναλτι με το εντυπωσιακό 11-10 (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση), η Βιγιαρέαλ έγραψε ιστορία επικρατώντας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και κατέκτησε το Γιουρόπα Λιγκ, στην παρθενική της παρουσία σε ευρωπαϊκό τελικό, εξασφαλίζοντας παράλληλα και την παρουσία της στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και έπαιζαν τους αντιπάλους τους στο μισό γήπεδο, όμως το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν αυτό που κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 29’ από μία στημένη φάση. Ο Ντάνι Παρέχο εκτέλεσε φάουλ και ο Ζεράρ Μορένο νίκησε τον Ντε Χέα για το 1-0. Η Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και στο 55’ έφτασε στην ισοφάριση με πλασέ του Έντινσον Καβάνι. Το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του 90λεπτου και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο το έξτρα ημίωρο και με το 1-1 να παραμένει ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι. Εκεί όπου σε μία συναρπαστική διαδικασία όπου εκτέλεσαν πέναλτι και οι 22 παίκτες, ο Ρούλι απέκρουσε το πέναλτι του Ντε Χέα και η Βιγιαρεάλ κατέκτησε το Γιουρόπα Λιγκ επικρατώντας 11-10.

Η σειρά των πέναλτι: Ζεράρ Μορένο 1-0, Μάτα 1-1, Ράμπα 2-1, Άλεξ Τέλες 2-2, Αλκάθερ 3-2, Φερνάντες 3-3, Αλμπέρτο Μορένο 4-3, Ράσφορντ 4-4, Παρέχο 5-4, Καβάνι 5-5, Μόι Γκόμεθ 6-5, Φρεντ 6-6, Αλμπιόλ 7-6, Τζέιμς 7-7, Κοκλέν 8-7, Σο 8-8, Γκασπάρ 9-8, Τουανζέμπε 9-9, Τόρες 10-9, Λίντελοφ 10-10, Ρούλι 11-10, Ντε Χέα απέκρουσε ο Ρούλι.