Στον τελικό του Λιμπερταδόρες η Σάντος (video)

Απέναντι στην Παλμέιρας θα διεκδικήσουν το τρόπαιο ύστερα από έντεκα χρόνια οι "καρχαρίες"

Βραζιλιάνικος εμφύλιος θα πραγματοποιηθεί στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες, μετά την νίκη-πρόκριση της Σάντος με 3-0 επί της Μπόκα Τζούνιορς. Το πρώτο εισιτήριο είχε πάρει 24 ώρες νωρίτερα η Παλμέιρας, πετώντας εκτός την Ριβερ Πλέιτ. Στα του αγώνα που πραγματοποιήθηκε τα ξημερώματα η Σάντος εκμεταλλεύτηκε την έδρα αλλά και τον εκνευρισμό που παρουσίασε η αντίπαλος της με αποτέλεσμα να προηγηθεί μόλις στο 16′ με τον Ντιέγκο Πιτούκα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το συγκεκριμένο σκορ με τους «καρχαρίες» να μπαίνουν αποφασισμένοι να τελειώσουν με την υπόθεση πρόκριση. Στο 49′ ο Σοτελντο ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0 για τους Βραζιλιάνους, ενώ στο 51′ ο Λουκάς Μπράγκα διαμόρφωσε το τελικό 3-0 δίνοντας πανηγυρικό χαρακτήρα στην πρόκριση της Σάντος. Πέντε λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 56′ η Μπόκα Τζούνιορς έμεινε με παίκτη λιγότερο εξαιτίας απευθείας κόκκινης που δέχθηκε ο Φάμπρα. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες της Σάντος να πανηγυρίζουν έξαλλα για την συμμετοχή τους στον μεγάλο τελικό όπου θα συναντήσουν την μισητή αντίπαλο Παλμέιρας. Παράλληλα οι «καρχαρίες» βρίσκονται στον τελικό του θεσμού μετά από έντεκα χρόνια (2011), όταν κατέκτησαν το τρόπαιο στον τελικό επικρατώντας σε διπλά ματς της Νασιονάλ (0-0, 2-1).