Τεράστια νίκη (1-3) στην έδρα της Βόλφσμπουργκ η Ντόρτμουντ, επέστρεψε και σκόραρε ο Χάαλαντ!

Η Κολωνία διέσυρε με 4-1 την Γκλάντμπαχ, σκορ και θέαμα στο 3-6 της Χόφενχαϊμ στην Γκρόιτερ Φιρτ * Τρίποντο και για την Μπόχουμ, 2-1 την Φράιμπουργκ, τσίμπησε βαθμό στο φινάλε η Άουγκσμπουργκ, 1-1 στην Χέρτα

Betfootball 27/11/21 - 18:55

Με τον Χάαλαντ να επιστρέφει στη δράση και να χρειάζεται μόλις… οκτώ λεπτά να σκοράρει, η Μπορούσια Ντόρτμουντ πήρε τεράστια νίκη με 1-3 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ. Οι «κίτρινοι» επέστρεψαν στις νίκες μέσα στη… φωλιά των «λύκων» της Μπουντεσλίγκα και αντέδρασαν στην ήττα – αποκλεισμό από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Τσάμπιονς Λιγκ και την επόμενη αγωνιστική περιμένουν την Μπάγερν στο μεγάλο ντέρμπι! Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους «λύκους» και με το χειρότερο για τους «κίτρινους», αλλά μερικές φορές η αρχή δεν είναι το ήμισυ του παντός. Η Βόλφσμπουργκ προηγήθηκε μόλις στο 2΄ με τον Βέγκχορστ, αλλά η Ντόρτμουντ ισοφάρισε στο 35΄ με τον Τσαν να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Ρόις. Η Ντόρτμουντ έφτασε στην ανατροπή στο 55΄ με τον Μάλεν, ο οποίος στο 73΄ έδωσε τη θέση του στον Χάαλαντ. Μετά από μόλις… οκτώ λεπτά, ο Νορβηγός σκόραρε για το τελικό 1-3 και τη σπουδαία νίκη της Ντόρτμουντ!

Την ίδια ώρα, η Κολωνία διέλυε 4-1 (55΄ Λιούμπισιτς, 77΄ Ουτ, 78΄ Ντούντα, 90+3΄Σεμπάστιαν Άντερσον – 74΄ Χόφμαν) με όλα τα γκολ του ματς να έρχονται στο β΄ μέρος. Γκολ και θέαμα και στο Γκρόιτερ Φιρτ – Χόφενχαϊμ που έληξε με το εντυπωσιακό… 3-6 (22΄ Λέουλινγκ, 46΄ Τίλμαν, 68΄ Χργκότα – 32΄, 62΄, 80΄ Μπεμπού, 40΄, 58΄ Ρούτερ, 66΄ αυτ. Μάγιερχόφερ). Σπουδαία νίκη πανηγύρισε και η Μπόχουμ που επικράτησε 2-1 της Φράιμπουργκ (55΄ Πότερ, 82΄ Πάντοβιτς – 51΄ Λίνχαρτ), ενώ η Χέρτα με την Άουγκσμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το βαθμό στην εκπνοή (40΄ Ρίχτερ – 90+6΄ Γκρέγκοριτς).